Home » Bez kategorii » WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KRAKOWA

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KRAKOWA

We wtorek 7 czerwca 2022 roku w ramach nagrody w Ogólnopolskim Programie Złote Szkoły NBP, udaliśmy się wraz z opiekunami i koordynatorem na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Braliśmy w niej udział jako Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej Szkoły Podstawowej w Błażowej. Musieliśmy wcześnie wstać, aby zdążyć na pociąg Pendolino, który odjeżdżał o godziny 6:04. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Najpierw odwiedziliśmy Krakowski Salon Ekonomiczny w którym przybliżono nam historię polskiego pieniądza. Przedstawiona historia bardzo nas zaciekawiła i wszyscy nie mogliśmy oderwać wzroku od przeróżnych kolekcji monet. Każdy również miał okazję by podnieść drogocenną sztabkę złota.

Kolejnym punktem zwiedzania był Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny. Jak się później dowiedzieliśmy, został on założony przez Księcia Aleksandra Lubomirskiego w 1925 roku, a służy od roku 1952 po dzień dzisiejszy. Grupę przywitał rektor dr hab. Krzysztof Machaczka. Po zwiedzeniu “Starej auli’ aktywnie wzięliśmy udział w interesującym wykładzie mgr Joanny Tarnowskiej o wpływie rządu i NBP na gospodarkę kraju. Na koniec zwiedzania kampusu wszyscy otrzymali drobne pamiątki. Zdecydowanie spodobał się nam krótki wykład dr Tadeusza Filara o historii uczelni. Po zaznajomieniu się z uniwersytetem i jego przeszłością udaliśmy się na obiad w kampusie uniwersytetu.

Następnie przeszliśmy na Krakowski Rynek, gdzie mogliśmy podziwiać Kościół Mariacki – jeden z najbardziej znanych zabytków Krakowa oraz Sukiennice.  Po krótkim spacerze znaleźliśmy się w Muzeum im. E. Hutten – Czapskiego. Znajdująca się w pałacyku kolekcja liczy dziś ponad 100 000 monet z czego 2500 najcenniejszych można podziwiać na ekspozycji zajmującej prawie cały budynek. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, po którym nasza wiedza w temacie numizmatyki znacznie się zwiększyła.

Po kilkuminutowej jeździe autobusem miejskim dotarliśmy do Muzeum Tadeusza Kościuszki, gdzie pani przewodnik przybliżyła nam historię tego bohatera narodowego. Ciekawą częścią wystawy były repliki przedmiotów toczonych w drewnie przez samego Kościuszko –   jego szabli, munduru kadeta Szkoły Rycerskiej, odznaczeń czy żetonu, który przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim punktem wycieczki było wspólne wyjście na Kopiec Kościuszki i podziwianie pięknej panoramy Krakowa. Pani przewodnik opowiedziała nam, że podczas ulewy w 1997r. kopiec uległ poważnemu uszkodzeniu. Koszty naprawy były bardzo wysokie. Kopiec udostępniono zwiedzającym  ponownie  w 2002 r.

            Późnym wieczorem wracaliśmy pociągiem do domu. Wycieczka bardzo nam się podobała. Pomimo zmęczenia cieszymy się, że mogliśmy w niej uczestniczyć. Warto było dowiedzieć się nowych informacji z edukacji ekonomicznej o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Wszyscy szczęśliwi i bogatsi o nową wiedzę wrócili późnym wieczorem do domu. Z pewnością ten wyjazd na długo pozostanie nam w pamięci.

Aleksandra Gibała

Milena Dulińska

Dominika Domin