Home » Bez kategorii » „PÓŁKOLONIA – CZAS KREATYWNEGO MYŚLENIA I ZABAWY”

„PÓŁKOLONIA – CZAS KREATYWNEGO MYŚLENIA I ZABAWY”

Po raz kolejny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Anny Jenke w Błażowej w dniach od 27 czerwca 2022 r. do 1 lipca 2022 r. została zorganizowana półkolonia letnia. Wzięło w niej udział 89 uczniów z terenu Gminy Błażowa oraz spoza niej w wieku 6 – 12 lat – łącznie 7 grup.

Dzieci uczestniczące w zorganizowanym wypoczynku w pierwszym dniu półkolonii miały okazję poznać się podczas zajęć na terenie szkoły. Po przywitaniu kolonistów przez Danutę Bator – kierownika półkolonii, uczestnicy zostali podzieleni na grupy i oddani pod opiekę wychowawców. Bezpośrednio po śniadaniu rozpoczęli bardzo różnorodne zajęcia warsztatowe. Robotyka, programowanie, konstruowanie – budowanie, tworzenie, rozwijanie kompetencji przyszłości – kreatywności, logicznego myślenia z klockami  LEGO SPIKE PRIME i robotem PHOTON, kodowanie na macie, mali artyści i muzycy – to zajęcia w jakich uczestniczyli koloniści. Cały dzień był wypełniony działaniami w które dzieci były bardzo zaangażowane. Budowanie modeli robotów, a następnie zorganizowanie wyścigów wzbudziło wiele emocji i radości. Kodowanie na macie i układanie kubeczków cieszyło się również dużym zainteresowaniem. Ciekawe zajęcia plastyczne pozwoliły na wyciszenie i przelanie na papier dziecięcych pomysłów, natomiast warsztaty wokalno – rytmiczne wprowadziły uczestników w wesoły nastrój. Pierwszy dzień półkolonii minął wszystkim – zarówno prowadzącym zajęcia, wychowawcom jak i uczestnikom bardzo szybko – z pewnością  nie było czasu na nudę. Zajęcia w tym dniu organizowali: Grzegorz Kruczek, Magdalena Wyskiel, Maria Sroka, Lucyna Baj, Małgorzata Kusz, Sabina Woźniak, Monika Kotowicz, instruktorzy EDUKIDO oraz wolontariusze – Anna Stepaniak, Lucjan Bator. Wychowawców w opiece wspomagali: Anna Stanio, Marcin Dobrzański oraz wolontariusze – Weronika Domin, Dominika Domin, Joanna Gromek. Po dniu pełnym wrażeń, koloniści po pysznym podwieczorku wrócili do domu.

               Wtorek 28 czerwca to drugi dzień kolonijnej przygody, który okazał się kolejnym dniem pełnym niespodzianek. Po śniadaniu uczestnicy wypoczynku wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Kompleksu Turystycznego Brzezóvka. To nowy, innowacyjny projekt firmy Martins w zakresie rekreacji i rozrywki na obszarze województwa podkarpackiego. Ponad 5500 m2 powierzchni starannie zagospodarowanej licznymi atrakcjami. Park mieści się w miejscowości Domatków – Brzezówka, przez którą przepływa strumyk Brzezówka – dopływ NILU. Cały kompleks obejmuje trzy parki dostosowane do preferencji odwiedzających. Wędrując alejkami można w ciekawy i przyjemny sposób poznać historię naszej planety i cywilizacji. W upalne dni jest dostępny wodny plac zabaw z wodnymi zjeżdżalniami, natryskami itp. To miejsce, w którym wszyscy znajdują wytchnienie, zrelaksują się w jacuzzi, odpoczną na leżakach. Dla najmłodszych coś specjalnego – plac zabaw z mnóstwem zjeżdżalni i innych urządzeń uwielbianych przez dzieci. Część atrakcji umieszczona w ogromnym namiocie o powierzchni 500 m2. W czasie podróży kolonistów autokarem nie mogło oczywiście zabraknąć śpiewu piosenek kolonijnych takich jak „Kiedy w piątek słońce świeci” czy „Moja wesoła rodzinka”. Kolejny jednak rok największym hitem był "Dinozaur Pimpuś”. Po dotarciu na miejsce wszystkie grupy wraz z przewodnikiem udały się do parku historycznego, którego zwiedzanie było pewnego rodzaju podróżą do przeszłości. Podczas tej żywej lekcji historii można było nie tylko zobaczyć przedstawicieli różnych gatunków dinozaurów, ale też dowiedzieć się o nich ciekawych informacji. Następnie koloniści  korzystali z wielu atrakcji parku rozrywki, takich jak: park linowy, trampoliny, zjeżdżalnie, place zabaw, karuzele, gokarty czy pływające łódki. Po wspaniałej zabawie nadszedł czas na pyszny obiad w "Restauracji Sportowej". To nie był jednak koniec atrakcji tego dnia. Gwoździem programu okazała się fontanna multimedialna                      w Rzeszowie. Kąpiel w niej przyniosła nie tylko radość i zabawę, ale przede wszystkim ulgę  w słoneczną pogodę i towarzyszące jej upały. Szczęśliwe i pełne wrażeń dzieci pod opieką kierownika, wychowawców i  nauczycieli bezpiecznie wróciły do domu.

W trzecim dniu półkolonii zaraz po smacznym śniadaniu uczestnicy wraz z kierownikiem i opiekunami wyruszyli do Strzyżowa. W drodze znów można było usłyszeć piękny śpiew poznanych w szkole i na półkolonii piosenek. Na basenie czekali na kolonistów instruktorzy, którzy prowadzili zajęcia dla trzech grup jednocześnie. Dzieci podczas pobytu na basenie mogły wykazać się umiejętnością pływania bądź też poznać jego tajniki, był czas na zabawy w wodzie oraz zjazdy na zjeżdżalni wodnej. Oprócz korzyści zdrowotnych, czas spędzony w wodzie w tak upalny dzień, przyniósł wiele radości i pozytywnych wrażeń. Koloniści wzięli też udział w seansie filmowym w Kinie Strzyżów – młodsza grupa oglądała film animowany „Jeżyk i przyjaciele”. Bardzo fajna i zarazem pouczająca bajka dla najmłodszych, mówiąca nie tylko o zmianach klimatu na naszej Ziemi. Brak wody, susze na całym świecie to problem, który nie ustępuje. To od nas zależy jak dalej będziemy kształtować naszą planetę. Choć para najlepszych przyjaciół musiała stawić czoła wielu trudnościom, udowodniła, że nawet będąc małym, można zostać wielkim bohaterem. Grupa starsza oglądnęła film familijny „Za duży na bajki”. To wspaniała opowieścią nie o zgubnych skutkach miłości do gier wideo. Raczej o tym, że i w prawdziwym i w wirtualnym świecie najskuteczniejszą receptą na zwycięstwo jest nieustanna praca nad sobą. Pokazuje jak szczera rozmowa pozwala przezwyciężyć strach, a także daje siłę do stawienia czoła kłopotom.  Obydwa seanse bardzo podobały się dzieciom. Po dniu pełnym wrażeń i wysiłku na basenie zmęczeni koloniści, ale w doskonałych humorach, wrócili do szkoły na pyszny obiad,  po którym udali się na zasłużony odpoczynek przy muzyce.

Przedostatni dzień półkolonii również należał do bardzo udanych, ponieważ w tym dniu odbyła się Olimpiada Sportowa. Poszczególne grupy rywalizowały ze sobą w wyścigach i grach zespołowych pod okiem wspaniałych nauczycieli – Małgorzaty Wróbel, Jurka Farasia, Marcina Dobrzańskiego, Dariusza Roga, księdza Pawła Jakubczyka oraz wolontariuszy. Emocje sięgały zenitu podczas wyścigów, rozgrywek w piłkę nożną oraz w dwa ognie. Wszyscy koloniści spisali się na medal, ponieważ rywalizowali zgodnie z zasadą „fair play”. Po sportowych emocjach przyszedł czas na podsumowanie rozgrywek. Na dzieci czekały nagrody i dla każdego coś słodkiego. Wszyscy szczęśliwi i dumni ze wspólnej rywalizacji udali się na krótki odpoczynek po którym odbyły się zajęcia z „Magicznej matematyki” – zorganizowane przez panie Annę Sajdyk i Annę Liszcz, zajęcia z fizyki –  przez panią Klaudią Wapińską oraz  zajęcia muzyczne z panią Moniką Kotowicz. Na koniec czekoladowe lody wzbudziły uśmiech na twarzy wszystkich kolonistów. To był kolejny dzień pełen wrażeń i emocji.

Piątek 1 lipca 2022 r. to ostatni dzień wakacyjnej przygody, jaką była półkolonia letnia. Uczniowie ostatni raz spotkali się z kolegami, koleżankami i wychowawcami. Ze względu na upały zrezygnowano z zajęć w terenie i zamieniono je na zajęcia w szkole. Po smacznym śniadaniu każda z grup miała okazję zaprezentowania swojej nazwy, okrzyku i piosenki na wspólnym apelu w auli szkoły. Na spotkaniu wspólnie śpiewaliśmy kolonijne piosenki, prezentowaliśmy grupowe plakaty – logo, okrzyki i nazwy grup. Potem wspólnie ze studentami wolontariatu studenckiego PROJEKTOR spędziliśmy ciekawe przedpołudnie poznając tajniki gry w szachy i warcaby, na zabawach integracyjnych oraz grupowych zajęciach konstrukcyjnych. Po obiedzie grupy kolonijne spotkały się w hali sportowej z animatorkami, które prowadziły zabawy przy muzyce z użyciem chusty animacyjnej i innych ciekawych rekwizytów. Panie angażowały wszystkich do wesołej zabawy przy muzyce, malowały tatuaże, natomiast wychowawczynie i wolontariuszki zaplatały kolorowe warkoczyki. Było mnóstwo zabawy, śmiechu i radości – nie było czasu, aby się nudzić. Na zajęciach popołudniowych ogłoszono również wyniki konkursu na "Wzorowego kolonistę", który trwał od pierwszego dnia kolonii.  Na koniec dnia wybrano najsympatyczniejszych kolonistów, wręczono nagrody i zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie. Oprócz nagród dla wyróżnionych dzieci wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, które będą ich zachęcać do aktywnego spędzania czasu na wakacjach (skakanki, piłeczki, rzutki, notesiki, zestawy do gier i zabaw). Końcowym punktem programu były zabawy na świeżym powietrzu oraz puszczanie dużych, kolorowych baniek mydlanych na podwórku szkolnym. Wszystkim dzieciom towarzyszył uśmiech na twarzach, ale jednocześnie myśl, że wszystko co dobre, szybko się kończy – ale pozostają niezapomniane wrażenia.

Organizacja półkolonii nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie i chęć opieki nad dziećmi nauczycieli. Dzięki nim ten wspólny czas był miło spędzony, atrakcyjny dla dzieci i bezpieczny. Kadrę półkolonii stanowili nauczyciele Zespołu Szkół w Błażowej: Danuta Bator (kierownik półkolonii), Magdalena Bartyńska, Monika Kotowicz, Alicja Kurasz, Marzena Brudz, Katarzyna Jurkiewicz, Klaudia Wapińska, Gabriela Rybka (wychowawcy). Ciekawe zajęcia dla uczniów prowadzili nauczyciele: Grzegorz Kruczek, Maria Sroka, Lucyna Baj, Magdalena Wyskiel, Małgorzata Kusz, Sabina Woźniak, Anna Sajdyk, Anna Liszcz, Małgorzata Wróbel, Dariusz Róg, ks. Paweł Jakubczyk, Jurek Faraś, Marcin Dobrzański. Opiekę nad uczniami pełnili również: Anna Stanio, Grażyna Kalita, Marta Pięta, Marta Wojtas, Danuta Uryga, Natalia Pelc, Wojciech Kruczek, Małgorzata Kawa-Chlebek, Adam Groszek, Alina Maciołek, Agnieszka Socha, Ewelina Brzęk, Barbara Stec. W opiekę i prowadzenie zajęć zaangażowani byli również wolontariusze – Weronika Domin, Dominika Domin, Joanna Gromek, Anna Stepaniak, Lucjan Bator – obecnie uczniowie i absolwenci Liceów Ogólnokształcących.

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom i wychowawcom za pomoc w  zorganizowania tak wspaniałego przedsięwzięcia, dzieciom za ich zaangażowanie, uśmiech i miło spędzony czas.

Kierownik półkolonii Danuta Bator wraz z wychowawcami