Home » Aktualności » Wywiad z panem leśniczym – Konradem Nosalem

Wywiad z panem leśniczym – Konradem Nosalem

Gdzie Pan pracuje?
– Pracuję w Nadleśnictwie Dynów, leśnictwie Jabłonica.

 Co sprawiło, że wybrał Pan właśnie ten zawód?
– Od najmłodszych lat interesowałem się otaczającą mnie przyrodą. Zawód leśnika pozwala mi na poszerzanie swoich zainteresowań i poznanie lepiej świata przyrody. 

Czy Pana praca jest ciekawa? Co jest największym wyzwaniem dla Pana w tej pracy?
– Moja praca jest bardzo ciekawa gdyż jest bardzo urozmaicona. Każdy dzień przynosi coś nowego. Największym wyzwaniem w mojej pracy jest otaczająca nas przyroda, która nieustannie się zmienia. Jako leśniczy muszę ją dostrzegać i podejmować odpowiednie kroki.

Jakie zwierzęta można spotkać w naszych lasach? Które zwierzęta lubi Pan najbardziej?
– W naszych lasach spotkać możemy wiele różnych zwierząt, np. jelenie, sarny, dziki, bobry, borsuki, lisy, kuny, wilki, a nawet czasem rysie lub niedźwiedzie. 

Czy przeżył Pan jakąś historię lub był świadkiem zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia, które przyprawiło Pana o szybsze bicie serca? A może zabawną przygodę?
– Jako leśnik bardzo często mam styczność z dzikimi zwierzętami, lecz najpiękniejszym wydarzeniem dla mnie jest rykowisko jeleni. Nic tak nie cieszy, jak w chłodny, jesienny poranek widok wyłaniającego się jelenia z mgły, który swym rykiem oznajmia swoje przybycie. 

Czy są zwierzęta, które potrzebują szczególnej opieki?
– W polskich lasach żyje wiele zwierząt i każde wymaga opieki w większym lub mniejszym stopniu. Każde zwierzę odgrywa ważną rolę w otaczającym nas świecie i brak jednego małego elementu może zakłócić działanie tak wielkiej i złożonej machiny, jaką jest matka natura. 

Jakie gatunki drzew rosną w lasach objętych Pańską opieką?
– Na naszym terenie mamy do czynienia w większości z lasami mieszanymi, co przekłada się na ilość gatunków. Mamy do czynienia z gatunkami pospolitymi, takimi, jak: jodła, buk, sosna, dąb, jak również mniej spotykanymi, np.: wiąz, czy sosna czarna. 

Jakie charakterystyczne rośliny rosną w poszczególnych warstwach naszego lasu?
– W warstwie górnej dominują drzewa gatunku panującego w danym drzewostanie. W warstwie środkowej występują gatunki drzew pomocniczych o określonych zadaniach jak również drzewa i krzewy o walorach biocenotycznych (np.: owocowe dające pokarm zwierzętom). W warstwie dolnej spotykamy mchy, paprotniki, niewielkie krzaki, jak również małe siewki drzew, które kiedyś wyrosną na duże drzewa.

Czy spotyka się Pan ze szkodami, jakie wyrządzają w lesie inni ludzie, na przykład kłusownicy, niszczyciele drzew?
– Niestety, tak. Czasami mam do czynienia z przypadkami kłusownictwa, czy też jazdą motorami lub quadami po lesie.

 Jak często wycinane są drzewa? Gdzie one później trafiają?
– W naszej pracy ciągle wycinamy drzewa, gdyż pozyskiwanie ich jest jednym z moich podstawowych zajęć. Nie oznacza to jednak, że wycinane jest wszystko. W różnym wieku przeprowadzane są różne zabiegi określone odpowiednimi zasadami, mającymi poprawić jakość drzewostanu. Trzeba dodać , że nie tylko wycinamy, ale i sadzimy drzewa tak, aby ciągłość lasu została zachowana dla przyszłych pokoleń.Drewno, które pozyskujemy trafia do różnych zakładów, gdzie jest przetwarzane, a następnie trafia do nas wszystkich w postaci mebli, papieru i przedmiotów codziennego użytku.

Czy często jest Pan świadkiem zanieczyszczania lasów? Dużo mówi się ostatnio, że polskie lasy są jednym, wielkim śmietniskiem. Czy zgadza się Pan z tym? Czy śmieci jest mniej, czy coraz więcej?
– Owszem, jest to wielki problem, z którym mam styczność w mojej pracy. Niektórzy uważają, że wyrzucenie śmieci do lasu to najłatwiejszy sposób pozbycia się problemu. Niestety skutki tego działania mogą dotknąć nas wszystkich poprzez zatrucie ujęć wody czy też pożary wywołane przez wyrzucone śmieci. Jako leśnicy, robimy wszystko, aby śmieci w lesie nie było organizując różnego typu akcje. 

W jaki sposób uczniowie mogą pomóc w ochronie i ratowaniu lasów?
– Każdy z nas może pomóc w ochronie lasu poprzez właściwe zachowanie się w lesie i nie pozostawanie obojętnym na niewłaściwe zachowania innych ludzi, za co las się nam odwdzięczy. 

Czy Pana zdaniem ludzie szanują przyrodę?
– Uważam, że coraz więcej ludzi ma świadomość, że las i otaczająca nas przyroda jest dobrem wspólnym, za które nie musimy płacić.  Należy więc ją szanować, żeby następne pokolenia mogły cieszyć się jej bogactwem i pięknem. 

Dziękuję za wywiad. Mam nadzieję, że ta rozmowa przyczyni się do wzrostu świadomości, że każdy z nas może chronić las. Las jest przyjacielem człowieka, a o każdą przyjaźń trzeba dbać. Dziękuję również mojemu uczniowi – Filipowi, który umożliwił nam spotkanie ze swoim kuzynem – leśniczym.

Lucyna Nowak
wych. Klasy II A