Home » Aktualności » Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Zespole Szkół w Błażowej

Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Zespole Szkół w Błażowej

Szkoła to miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, nabywamy ważnych umiejętności, ale też  uczymy się tego, jak żyć, w jaki sposób pielęgnować wartości, które są najważniejsze, takie jak: patriotyzm, honor, poszanowanie godności, tolerancja, wrażliwość na cudzą krzywdę i inne. W życiu każdej szkoły są ważne chwile – do takich należy Dzień Patrona Szkoły. 

4 marca dla uczniów Szkoły Podstawowej w Błażowej  to data szczególna – szkoła obchodzi swoje święto. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła msza święta  w intencji dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców , uczniów i zmarłych pracowników szkoły. Ksiądz Tomasz w homilii  przypomniał cechy i wartości patrona w odniesieniu do  obowiązków uczniów. Zwrócił również uwagę na zasługi króla i jego pobożność. Po mszy św. uczniowie złożyli kwiaty przed pomnikiem Króla Władysława Jagiełły znajdującym się na Plantach. W drugiej  części uroczystości, która odbyła się w auli gimnazjum, wziął udział Burmistrz Błażowej p. Jerzy Kocój,  zaproszeni goście, rodzice i cała społeczność szkolna. Uroczystości związane z tym dniem w naszej szkole zawsze mają wyjątkowy charakter. Posiadanie patrona to dla uczniów nie tylko powód do dumy, ale i zobowiązanie, które powinno być inspiracją do podejmowania nowych, ważnych działań. Patron to ktoś, kto jest wzorem, ułatwia nam wyznaczenie sobie celu w życiu, a co najważniejsze utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, nie jest pozbawione sensu.  Uroczystość ta jest przykładem na to, w jaki sposób można zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania swoich zdolności, a przy tym uczyć historii i miłości do swojej „małej ojczyzny”. Pamiętajmy, iż szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu, dlatego nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni. Kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowywania patriotycznego dzieci i młodzieży. Nasz patron : „ Z Bożej Łaski król Polski, pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, Pomorza i Rusi Czerwonej, najwyższy książę Litwy” zobowiązuje  do osiągnięć  na miarę uczniowskich  możliwości i postępowania tak, by nie zawieźć zaufania rodziców i nauczycieli.  Nasi uczniowie poszerzają swoją wiedzę o patronie szkoły – Władysławie Jagielle – królu , wodzu i polityku, poprzez udział w licznych konkursach. W czasach w których historia jest świadomie spychana  na dalszy plan w edukacji młodego pokolenia, jesteśmy dumni, że patronuje nam tak wspaniała postać , która położyła wielkie zasługi dla naszego kraju, a także odegrała ważną rolę w historii naszej małej ojczyzny jaką jest Błażowa.

W programie artystycznym uczniowie pod kierunkiem p. Beaty Więcławskiej i p. Teresy Bąk przypomnieli nam wydarzenia związane z patronem  szkoły i Królową Jadwigą sprzed ponad 600 lat. W postać króla wcielił się uczeń Jakub Bury, rolę królowej  odegrała uczennica Gabriela Kozdra. Pani Marta Pięta wraz z uczniami klasy III a przygotowała scenkę z legendy o „Złotowieńcu”, nawiązującą do przejazdu Króla Władysława Jagiełły przez Błażową,  podczas wyjazdu do Sanoka. Zaprezentowane przez chór pieśni, taniec i  utwory średniowieczne, zagrane na trąbkach, w pełni oddały charakter prezentowanych czasów i rangę wydarzeń . Program artystycznego był  żywą lekcją  historii szczególnie dla jej najmłodszych uczestników, czyli uczniów klas I. 

Przygotowując się do uczczenia święta patrona uczniowie brali udział w:

  • Szkolnym konkursie wiedzy o patronie klas II-III w którym zwyciężyli: Wiktoria Kulasa, Samuel Juszczyk, Gabriela Bartyńska, Olaf Sawicki,
  • Szkolnym Konkursie Plastycznym „Na zamku u Króla Władysława Jagiełły” w którym komisja konkursowa nagrodziła 12 uczniów i wyróżniła 21 uczniów.

Dyrekcja szkoły składa podziękowanie dla  Rady Rodziców,  która  ufundowała  nagrody dla wszystkich uczestników konkursów.

Wicedyrektor Zespołu Szkół
Danuta Bator