Home » Bez kategorii » DZIECIĘCY TEATR LUDOWY

DZIECIĘCY TEATR LUDOWY

Dzięki projektowi "Dziecięcej Akademii Dziedzictwa Kulturowego", po raz pierwszy w Szkole Podstwowej w Błażowej zaczął działać teatr ludowy. Pracę zespołu teatralnego zorganizowały panie Marta Pięta i Danuta Uryga, które jednocześnie wymyśliły scenariusz spektaklu. Widowisko pt.: "Niedaleko od Rzeszowa" opowiadało historię sprzed prawie stu laty. Bohaterami byli furman Franek, służący na łańcuckim zamku i uboga dziewczyna Ulisia, sierota pochodząca spod Błażowej. Matka wyjeżdża na długi czas z domu szukać, zaginionego po wojnie męża, a córkę zostawia z babcią. Po śmierci babki dziewczyna trafia do bogatego gospodarstwa i pomaga w pracach, zwłaszcza wtedy, gdy gospodarz wyjeżdża na saksy za chlebem. Tam młodzi się poznają. Towarzyszy temu przygoda ze zgubionym trzewikiem i wątek matki, która wraca do domu i poszukuje córki. A wszystko to przeplatane jest przyśpiewkami, obrzędami i tradycjami związanymi z życiem codziennym na dawnej wsi oraz prawdziwymi wydarzeniami z historii.   

Przygotowanie do odgrywania ról polegało właśnie na poznawaniu tychże obrzędów i tradycji ludowych, języka gwarowego oraz przyśpiewek i tańców rzeszowskich. Jednocześnie na cotygodniowych zajęciach gromadzone były stroje, rekwizyty, dawne narzędzia i sprzęty, które zachowały się jeszcze w niektórych domach dziadków naszych uczniów. Dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Błażowskiej możliwe było także wykorzystanie eksponatów ze społecznego muzeum. Natomiast zasoby Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej, uprzejmość i duża pomoc pani Lidii Domin-Trzpis i pana Janusza Tłuczka pozwoliły na przygotowanie wspaniałej i bardzo autentycznej scenografii. Oprawę muzyczną oraz efekty dźwiękowe opracował pan Andrzej Szul. Bardzo zaangażowana w pracę nad szyciem i przerabianiem strojów była pomysłowa pani Urszula Wyskiel. Najbardziej jednak zaangażowane były dzieci i ich rodzice. 

W dniu prezentacji efektów projktu mali aktorzy z wielkim przejęciem i z mobilizującą tremą odgrywali swoje role, wcielając się w postacie bohaterów sztuki. Zespół taneczny zaprezentował swoje tańce, a zespół wokalny ze swadą wykonywał kolejne utwory i przyśpiewki ludowe. Rodzice zaś sprawnie zmieniali wystrój aż sześciu scen, z których składał się cały spektakl. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez zaproszonych gości i pozostałą część widowni. Występ tak bardzo się spodobał, że został powtórzony jeszcze dwa razy dla młodszych rówieśników oraz dla rodziców.

Posumowując projekt "Dziecięcej Akademii Dziedzictwa Kulturowego" realizowany w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych, trzeba podkreślić, że wszyscy jego uczestnicy ukończyli naukę w akademii z wyróżnieniem i oceną celującą. Cele zostały osiągnięte w stu procentach. Działania   z zakresu kształtowania aktywnych postaw względem dziedzictwa kulturowego regionu, posłużyły zdobyciu nowych kompetencji i przełamaniu stereotypów, wzbudziły u dzieci poczucie własnej tożsamości narodowej.

Koordynator projektu Marta Pięta