Home » Bez kategorii » XII OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU W ZESPOLE SZKÓŁ W BŁAŻOWEJ

XII OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU W ZESPOLE SZKÓŁ W BŁAŻOWEJ

Gościliśmy świadka historii Viktorię Honigsam córkę prof. Jakuba Honigsmana ocalałego z Holokaustu, Dianę Holkowską, które przyjechały ze Lwowa oraz przedstawicieli Wspólnoty Drzewo Oliwne z Warszawy Emanuela Machnickiego i Tymoteusza Rabinka przybyłych z Warszawy i Wisły oraz dyrektorów szkół z Błażowej Dolnej, Futomy, Nowego Borku, nauczycieli i młodzież z nauczycielami z tychże szkół i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Piątkowej. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z LO  i z miejscowej szkoły podstawowej.

Zebrani wysłuchali wystąpienia Małgorzaty Kutrzeby na temat Żydzi z Błażowej, Viktorii Honigsman, która opowiadała o rodzinie ojca z Lublina oraz o swoim ojcu, który jako jedyny z rodu ocalał, Diana Holkowska zaśpiewała pieśni żydowskie w języku polskim, hebrajskim oraz tzw. niguny tj. „pieśni bez słów”. Artystka podjęła próbę ćwiczeń z młodzieżą we wspólnym  wykonywaniu nigunów. Na zakończenie o idei działalności Wspólnoty Drzewo Oliwne, której mottem jest budowanie mostów między ludźmi różnych religii mówili jej członkowie. Pokazując przykłady konkretnej współpracy pomiędzy chrześcijanami różnych odłamów i wyznawcami judaizmu. Po spotkaniu z młodzieżą goście zwiedzili kościół św. Marcina, po którym oprowadzał ich prałat Jacek Rawski. Gości zachwycił zabytek sakralny, szopka a także wszystkie obiekty oświatowe należące do Zespołu Szkół w Błażowej.

Organizatorami obchodów byli:

Zespół Szkół w Błażowej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, Burmistrz i Rada Miejska w Błażowej we Współpracy z Instytutem Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego.