Home » Aktualności » Osiągnięcia uczniów w konkursie „Literatura i dzieci”

Osiągnięcia uczniów w konkursie „Literatura i dzieci”

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie „Literatura i dzieci” (dawna nazwa „Poeci i pisarze dzieciom”) organizowanym przez WDK w Rzeszowie. Uzdolnieni arty­stycznie uczniowie rywalizują w 4 kategoriach: recytacja, inscenizacja, piosenka, praca plastyczna i co roku odnoszą znaczące sukcesy. Eliminacje odbywają się w 2 grupach wiekowych: młodszej (kl. I-III) i starszej (kl. IV-VI).
Przedmiotem konkursu jest twórczość znaczących i wybitnych autorów, którzy w swoich utworach poruszają tematykę związaną z hasłem przewodnim aktualnej edycji. W tym roku hasło to brzmiało „Czasem słońce, czasem deszcz”. Inspiracją do prezentacji scenicznych i plastycznych miał być utwór literacki poruszający w swej treści różnorodność nastrojów i przeżyć dzieci. W prezentowanym przez uczniów repertuarze znalazły się m. in. wiersze Cz. Miłosza, E. Brylla, piosenki z tekstami Jeremiego Przybory, fragmenty prozy należącej do kanonu literatury dziecięcej.

W bieżącym roku na etapie gminnym nagrody i wyróżnienia zdobyli w młodszej grupie wiekowej:
zespół „Stokrotki” z kl. I a, I b i  I c  (nagroda – kategoria: piosenka), opiekun M. Kotowicz,
Julia Mrózek z kl. III a (nagroda – kategoria: recytacja), opiekun  Marta Pięta,
w starszej grupie wiekowej:
Barbara Rząsa z klasy V b (nagroda – kat. :recytacja), opiekun Teresa Bąk,
Lucjan Bator z klasy V a ( nagroda – kategoria: piosenka), opiekun Danuta Bator,
Aleksandra Osinko z kl. IV b (nagroda – kat. :recytacja), opiekun Beata Więcławska,
Gabriela Bęben z klasy IV b ( wyróżnienie – kat. recytacja), opiekun Beata Więcławska,
W etapie rejonowym, który miał  miejsce w Lubeni, wyróżnienie otrzymała Barbara Rząsa, zaś nagrody   i kwalifikację do finału konkursu zdobyli:
Julia Mrózek-I miejsce,
Lucjan Bator- I miejsce,
Aleksandra Osinko- I miejsce.
4 i 5 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbył się finał konkursu. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali ze zwycięzcami eliminacji rejonowych z całego wojewódz­twa podkarpackiego. W tym roku III miejsce w finale zdobyła   Ola Osinko, która recytowała wiersz Czesława Miłosza „Na dzień dobry”.

Gratulujemy Oli oraz wszystkim finalistom i laureatom, którzy zdobyli nagrody oraz wyróż­nienia na kolejnych etapach konkursu. Życzymy im dalszych sukcesów artystycznych.

Prosimy Olę, by podzieliła się z nami swoimi wrażeniami z konkursu.

– Jak oceniasz finał konkursu? Czy było trudno?
– Byłam zaskoczona bardzo dobrymi występami innych i myślałam, że szanse na zdobycie wyróż­nienia czy nagrody są znikome. Kiedy dowiedziałam się, że zdobyłam 3 miejsce, ogromnie się ucie­szyłam.

– Czy miałaś  tremę, gdy wychodziłaś na scenę? Jak ją pokonałaś?
– Tak, byłam bardzo stremowana. Nic szczególnego nie robiłam, aby zapobiec tremie. Postanowiłam po prostu wystąpić, myśląc: „Co będzie, to będzie. I tak już daleko zaszłam.”

– Czy masz miłe wspomnienia związane z udziałem w konkursie?
– Bardzo przyjemnie było mi posłuchać innych uczestników, to dodawało mi odwagi i zapominałam o strachu.

– Jakich rad udzieliłabyś wszystkim koleżankom i kolegom, którzy zdecydują się w przyszłości na udział w tym lub podobnym konkursie?
– Moim koleżankom i kolegom poradziłabym, żeby wierzyli w siebie, ponieważ wiara dodaje siły i można zajść naprawdę daleko.

Z Aleksandrą Osinko – laureatką konkursu rozmawiała Beata Więcławska.