Home » Bez kategorii » ANNA JENKE – NOWY PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BŁAŻOWEJ

ANNA JENKE – NOWY PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BŁAŻOWEJ

W dniu 11 maja 2021r., poprzedzającym uroczystość nadania imienia Anny Jenke Szkole Podstawowej w Błażowej, o godz. 16:00 odbyła się konferencja on-line z udziałem prelegentów i zaproszonych gości na temat naszej rodaczki Anny Jenke. Tematem przewodnim spotkania była: „Anna Jenke, nauczyciel i świadek prawdy, odwagi i miłości”. Głównym celem konferencji było ukazanie sylwetki Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz wartości jakimi kierowała się w życiu. Program konferencji został podzielony na dwie części.

 W części pierwszej Dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej p. Maria Kruczek rozpoczęła spotkanie, witając wszystkich uczestników konferencji oraz przemawiających prelegentów. Następnie głos przekazała p. dr Małgorzacie Kutrzebie – doradcy metodycznemu i nauczycielowi historii. Pani Małgorzata przygotowała i przeprowadziła konferencję. W swoim wystąpieniu zabrała uczestników spotkania do Błażowej sprzed 100 lat, gdy do naszego miasta przybyła rodzina nauczycieli Anny i Walentego Jenke. Walenty objął stanowisko nauczyciela miejscowej szkoły. Prezentowane zdjęcia, przywołane postacie i wydarzenia przeniosły zebranych w czasie, do miasta, w którym w 1921r. urodziła się Anna Jenke. Dziewczynka wychowywała się w szkole, która była centrum życia kulturalnego, patriotycznego i narodowego – to zapewne wpłynęło na osobowość i życie Anny.

Kolejnym prelegentem, który zabrał głos, była p. Aneta Zawora – psycholog i jednocześnie absolwent wygasłego Gimnazjum Anny Jenke w Błażowej. Pani Aneta przybliżyła lata młodzieńcze patronki, a mianowicie czas, w którym Anna zamieszkała wraz z rodziną w Jarosławiu, aż do momentu ukończenia studiów i obrony pracy magisterskiej. Następnie głos w konferencji zabrała p. Ewa Kozubek, Dyrektor Gimnazjum im. Anny Jenke w Błażowej, a następnie Dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej. Pani dyrektor przybliżyła pracę zawodową Anny, która była jej pasją i służbą innym. Ukazała osobę patronki, wykonującej zawód nauczyciela polonisty, wychowawcy oraz dyrektora, cytując jej motto życiowe: „Młodzież ma nam tylko przechodzić przez ręce. Trzeba ją umieć podać wyżej i dalej”.

Część drugą konferencji poprzedził koncert rodziny Stefaników. Następnie głos zabrała siostra dr Bernadeta Lipian – postulatorka w procesie beatyfikacyjnym, która  przedstawiła świadectwa z życia Służebnicy Bożej Anny Jenke, przytaczając przykłady jej pracy z młodzieżą. Następnie głos zabrał ks. dr Witold Burda – wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, Wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, postulator w procesie beatyfikacyjnym. Ks. Witold przybliżył kilka aspektów duchowości Anny Jenke oraz wartości, jakimi kierowała się w życiu. Kolejny gość to p. Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie, która podzieliła się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami na temat roli patrona, czyli Anny Jenke, jako wzorca osobowego dla uczniów i nauczycieli naszych współczesnych czasów. Po krótkim koncercie uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej I stopnia w Błażowej, po raz kolejny wystąpił ks. dr Witold Burda, który przybliżył tym razem proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Anny Jenke. Następnie głos zabrał Burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, który przedstawił refleksje samorządowca o szkole i społeczności Gimnazjum Publicznego im. Anny Jenke w Błażowej.

 Kolejno p. Małgorzata Kusz, nauczycielka plastyki oraz doradca metodyczny, została poproszona o zaprezentowanie prac, nadesłanych na konkurs plastyczny „Być jak Anna”. Konkurs ten został objęty patronatem przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Spośród uczestniczących w konferencji zabrał głos Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Stanisław Kruczek, który podkreślił ważność i znaczenie tej uroczystości dla całej naszej społeczności i gminy. Następnie wypowiedział się p. Tomasz Dziurla z Zespołu  Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie, który w imieniu własnym, p. dyrektor Beaty Jankiewicz i grona pedagogicznego podziękował za zaproszenie i życzył, aby uroczystość nadania imienia Służebnicy Bożej Anny Jenke przynosiła szkole jak najlepsze efekty wychowawcze i edukacyjne, a każdy uczeń realizował wszystkie wartości, jakimi kierowała się Anna Jenke. Na koniec p. dyrektor Maria Kruczek podziękowała wszystkim za udział w konferencji oraz przedstawiła program kolejnego dnia uroczystości.

Uroczystość nadania imienia Anny Jenke Szkole Podstawowej w Błażowej rozpoczęła się 12 maja 2021r. Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala w intencji całej społeczności szkolnej. Nabożeństwo było transmitowane za pośrednictwem Radia FARA. Dziekan, proboszcz parafii błażowskiej, ks. Jacek Rawski powitał serdecznie przybyłych gości oraz księży uczestniczących we wspólnej Eucharystii, między innymi ks. prałata Mariana Bocho proboszcza kolegiaty jarosławskiej, ks. dra Witolda Burdę, postulatora procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Anny Jenke, który wygłosił okolicznościową homilię. We wspólnej liturgii wzięli również udział: Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, Przewodniczący Rady Miejskiej w Błażowej Sławomir Kowal, Radni Powiatu Rzeszowskiego: Stanisław Najda i Jurek Faraś, Zastępca Burmistrza Błażowej Andrzej Wróbel, Radni Rady Miejskiej w Błażowej: Elżbieta Pęcka, Wojciech Chochrek, Małgorzata Drewniak, Józef Borowiec, Paweł Kruczek, s. Bernadeta Lipian – postulatorka procesu beatyfikacyjnego Anny Jenke, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w  Jarosławiu Rafał Solski, Prezes Banku Spółdzielczego w Błażowej Mariusz Król, Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej Anna Heller, Dyrektor GOK w Błażowej Barbara Mroczka, Prezes Gospodarki Komunalnej w Błażowej Jadwiga Szermach, wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej Ewa Kozubek, dyrektorzy szkół z terenu gminy Błażowa, przedstawiciele Rady Rodziców i Rady Szkoły z przewodniczącą Sabiną Szeligą,  

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną społeczność szkolną reprezentowały delegacje klasowe pod opieką wychowawców. Oddział przedszkolny wraz z uczniami klas 1-3 mogli uczestniczyć w tej uroczystości poprzez bezpośrednią transmisję w salach klasowych, natomiast uczniowie klas 4-8 łączyli się w swoich domach.

Po zakończeniu Eucharystii zaprezentowane zostało nagranie części artystycznej, podczas której uczniowie Zespołu Szkół w Błażowej wystąpili w spektaklu pt. „Dobrze widzi się tylko sercem”. Program artystyczny został przygotowany przez nauczycielki języka polskiego: p. Teresę Bąk i p. Agatę Szul. O oprawę muzyczną zadbał p. Andrzej Szul z uczniami klasy 4b. W przedstawieniu zostały wykorzystane fragmenty opowieści Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego „Mały Książę”. W role bohaterów wcielili się uczniowie klas: 5A, 6B i 7C; Mały Książę – Filip Turoń, Róża – Aleksandra Murias, Król – Kacper Ślęczka, Latarnik – Szymon Szczepan, Pani Nowobogacka – Milena Kosztyła, Żmija – Aleksandra Grzesik, Lis – Emilia Wielgos, Pracoholiczka – Kamila Turska oraz inne Róże: Maja Cag, Melania Graboś. Młodym aktorom wspaniale udało się przekazać przesłanie tej niezwykłej historii: ,,Jesteśmy odpowiedzialni za tych, których kochamy. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W życiu  najcenniejsze są miłość i przyjaźń – one sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi”.

 W spektaklu wystąpiły również z piosenką „Oj lisku, lisku” – dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej „Tygryski”, przygotowane przez p. Magdalenę Wyskiel oraz uczennice z klasy 3A, które wykonały taniec z szarfami. Zespołem opiekują się p. Marta Pięta i Danuta Uryga. Dekoracje dla potrzeb przedstawienia wykonały panie: Maria Sroka, Marta Sieńko, Marta Pięta, Grażyna Kalita. Nagraniem całego programu artystycznego zajął się p. Andrzej Mazur.  

W dalszej części uroczystości, która odbyła się w szkole podstawowej, wzięli udział   (z zachowaniem procedur reżimu sanitarnego) wyłącznie zaproszeni goście, natomiast społeczność szkolna oraz rodzice uczestniczyli w tym wydarzeniu w formie on-line poprzez aplikację Teams. Uczestników uroczystości powitała p. Danuta Bator – wicedyrektor szkoły.

Najważniejszym punktem uroczystości było odczytanie przez przedstawicieli Organu Prowadzącego p. Andrzeja Wróbla i p. Sławomira Kowala  – Uchwały Rady Miejskiej oraz Aktu Nadania Imienia Szkoły.

Po uroczystym odczytaniu aktu głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół – p. Maria Kruczek, która w swej wypowiedzi przedstawiła zarys powstawania i funkcjonowania Zespołu Szkół i wygaśnięcia jednego z jego szczebli – Gimnazjum, którego Anna Jenke była patronem przez wiele lat. Dyrekcja wskazała jak znaczącą wartością dla naszej społeczności szkolnej jest nadanie szkole imienia Służebnicy Bożej – Anny Jenke w 100-lecie jej urodzin.

W dalszej części spotkania głos zabierali poszczególni goście: Podkarpacki Kurator Oświaty – p. Małgorzata Rauch , Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Stanisław Kruczek, s. Bernadeta Lipian, Burmistrz Błażowej – p. Jerzy Kocój, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły – p. Sabina Szeliga, ks. prałat Marian Bocho oraz Jego Ekscelencja ks. abp Adam Szal.

Na zakończenie uroczystości Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Błażowej p. Danuta Bator złożyła serdeczne podziękowania Jego Ekscelencji ks. arcybiskupowi Adamowi Szalowi oraz wszystkim księżom za ofiarę mszy św. i modlitwę w intencji całej społeczności szkolnej. Dyrekcja przekazała podziękowania również całemu gronu pedagogicznemu za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz konferencji poświęconej patronce.  Serdeczne podziękowania zostały skierowane również do rodziców za wsparcie oraz uczniom za piękny program artystyczny. Uroczystość nie odbyłaby się bez sponsorów, którzy zapewnili swoją pomoc przy organizacji wielu konkursów – stąd właśnie do nich skierowane były słowa wdzięczności i podziękowania.

Podsumowaniem uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Błażowej imienia Anny Jenke  było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pod hasłem: „Anna Jenke – Patron Szkoły” przez s. Bernadetę Lipian i przewodnicząca Rady Rodziców p. Sabinę Szeligę.

Ceremonia nadania szkole imienia Anny Jenke odbiła się szerokim echem w naszej społeczności. Zewsząd napłynęły do organizatorów gratulacje i podziękowania za przygotowanie tak budującego, wartościowego i pięknego pod względem wychowawczym wydarzenia, które przybliżyło wszystkim niezwykłe, ofiarne i pełne miłości do Boga i ludzi życie Służebnicy Bożej ANNY JENKE.

Opracowały:

Marta Wojtas

Magdalena Wyskiel