Home » Bez kategorii » SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM MARCINEM KOZIOŁEM

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM MARCINEM KOZIOŁEM

9 maja 2022 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem – autorem pasjonujących książek dla dzieci i młodzieży, m.in. lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów”, zapalonym podróżnikiem, człowiekiem wielu pasji. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 0 – VII podzieleni na trzy grupy.  

W najmłodszej grupie (kl. 0-II) pan Marcin na podstawie serii książeczek „Pogoda dla puchaczy” opowiedział o przyrodzie i sowiej rodzinie – w szczególności puchaczach, największych sowach, jakie można spotkać w Polsce. Dzieci zdobyły wiedzę na temat pogody, m.in. czy można chodzić po chmurach, skąd się bierze deszcz. Uczniowie wykazywali się wiedzą na temat czterech stron świata i próbowali również swoich sił w rysowaniu sowy.

Uczniowie klas III i IV uczestniczyli  w zajęciach multimedialnych z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”. Poznali bohaterów książki: czternastoletnią Julkę poruszającą się na wózku inwalidzkim, Toma obdarzonego zdolnością synestezji i Spajka – labradora asystującego. Podczas lekcji dzieci zapoznały się biografią wynalazcy Nikoli Tesli, zwanego „Władcą Piorunów”. Spotkanie przebiegało bardzo dynamicznie, uzupełniane krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami.  Dzieci chętnie odpowiadały na pytania autora i same też zadawały wiele pytań. Dowiedziały się, co to jest synestezja i kto może mieć taką moc. Chętni uczniowie wzięli udział w doświadczeniu naukowym wytwarzania energii elektrycznej, mogli dotknąć strzelającej piorunami kuli plazmowej.

„Szalona historia komputerów”- to tytuł kolejnych zajęć  z naszym gościem. Pan Marcin to nie tylko pisarz i  podróżnik. Jest wielkim pasjonatem i kolekcjonerem starych komputerów. Uczniowie klas V – VII z zaciekawieniem słuchali mało znanych faktów, np. dlaczego dokonania córki Lorda Byrona uznawane są za inspirację do skonstruowania późniejszych komputerów. Nie była to tylko „sucha wiedza” – uczniowie mogli zobaczyć m.in. kasety magnetofonowe, karty perforowane, stare komputery, klawiatury itp.

Spotkanie z Marcinem Koziołem to doskonały sposób, by zachęcić uczniów do czytania i pogłębiania wiedzy. Zaprezentowane przez autora książki, a także ciekawostki z dziedziny nauki okazały się świetną promocją dziecięcego czytelnictwa. Na zakończenie spotkań pisarz otrzymał gromkie brawa, a zainteresowani uczniowie mogli nabyć wybrane książki z imienną dedykacją autora.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Organizatorkami wydarzenia były panie Marta Wojtas i Danuta Uryga.