Home » Aktualności » SIENKIEWICZ O JAGIELLE – Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Błażowej

SIENKIEWICZ O JAGIELLE – Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Błażowej

Szukając innowacyjnych i aktywizujących działań dydaktyczno-wychowawczych, w bieżącym roku szkolnym zmieniono formę obchodów Dnia Patrona Szkoły. Głównym punktem uroczystości, która odbyła się 6 marca 2017r. był Gminny Konkurs o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VI wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Miał on na celu popularyzację wiedzy o pisarzu, propagowanie czytelnictwa oraz upowszechnianie wiedzy o Patronie  szkoły, królu Władysławie Jagielle i jego epoce.

Organizatorzy konkursu postanowili podsumować zakończony Rok Sienkiewiczowski, który łączył ze sobą trzy daty: 170 rocznicę urodzin noblisty, setną rocznicę jego śmierci oraz 50 rocznicę utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza.

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza, to rywalizacja drużynowa, podczas której uczniowie wykazywali się znajomością biografii i twórczości pisarza. Druga miała charakter konkursu recytatorskiego. Przedstawiciele drużyn zaprezentowali wybrane przez siebie  fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Dotyczyły one sylwetki króla Władysława Jagiełły oraz obyczajów rycerskich. Przybliżając uczniom postać  Władysława Jagiełły, w minionych latach wielokrotnie sięgano do twórczości Henryka Sienkiewicza, który w powieści Krzyżacy  upamiętnił króla oraz epokę, w jakiej żył Patron naszej szkoły.

Popisy recytatorów obserwowali wszyscy uczniowie  szkoły oraz zaproszeni goście. Występy uatrakcyjniała muzyka, a także krótkie scenki ilustrujące prezentowane obyczaje i barwne kostiumy recytatorów. Narrację, stanowiącą zapowiedź recytacji oraz spajającą i komentującą prezentowane fragmenty, prowadziła barwnie Aleksandra Osinko, uczennica klasy VI b trzykrotna laureatka Wojewódzkiego Konkursu „Literatura i Dzieci”. Oczekiwanie na wyniki konkursu  uatrakcyjnił koncert chóru szkolnego i występ zespołu tanecznego z klas 1-3, który wykonał tańce dworskie.

                Jury, w skład którego wchodziły wszystkie panie polonistki z zaproszonych szkół, podsumowało wyniki bardzo wyrównanej rywalizacji drużyn,  przyznając  4 nagrody i 5 wyróżnień. Nagrody zdobyły drużyny z SP w Nowym Borku, SP w Białce, SP w Lecce oraz SP w Błażowej ( grupa starsza). Wyróżnienia otrzymały drużyny z SP w Błażowej Dolnej, SP w Futomie, SP w Piątkowej, SP w Kąkolówce i grupa młodsza z SP Błażowej.  Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczestnik nagrodę książkową ufundowaną i wręczoną przez Burmistrza Błażowej Pana Jerzego Kocoja.

Oprócz tych  zmagań konkursowych uczniowie szkoły wzięli udział w grze terenowej dla klas I-III oraz międzyklasowym konkursie  wiedzy o Patronie.

Dzieci z klas młodszych uczestniczyły w ciekawej lekcji historii,  podczas której układały puzzle, budowały wieżę, pokonywały tor przeszkód, malowały „Poczet Królów Polskich” i śpiewały patriotyczne piosenki. W tych konkurencjach najlepsza okazała się klasa IIa. W grupie starszej zwyciężyła klasa VIa.

Podczas oficjalnej uroczystości pani wicedyrektor  Danuta Bator wręczyła wszystkim laureatom nagrody, podziękowała gościom za przybycie, paniom polonistkom za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu, a sponsorom (Burmistrzowi Błażowej i Radzie Rodziców SP w Błażowej) za ufundowane nagrody i poczęstunek. Nowa formuła obchodów Dnia Patrona podobała się całej społeczności szkolnej.

Teresa Bąk

Beata Więcławska

Danuta Uryga