Home » Bez kategorii » PRÓBA BICIA REKORDU GUINNESSA NA NAJDŁUŻSZE ROZWINIĘCIE LICZBY Π Z UDZIAŁEM UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

PRÓBA BICIA REKORDU GUINNESSA NA NAJDŁUŻSZE ROZWINIĘCIE LICZBY Π Z UDZIAŁEM UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

Próba bicia Rekordu Guinnessa na najdłuższe rozwinięcie liczby π z udziałem uczniów naszej szkoły.

Liczba π (Pi) zwana też ludolfiną to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba π jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Pojawia się także w geometrii euklidesowej we wzorze na pole koła i objętość kuli, a współczesna analiza matematyczna dostarcza wielu wzorów, w których występuje π, oraz wielu metod wyliczania jej przybliżeń z dowolną dokładnością. W praktyce korzysta się z przybliżonych wartości liczby π 3,14 lub 22/7 lecz w teorii ma ona rozwinięcie dziesiętne nieskończone. Ciekawostką jest, że w piramidzie Cheopsa stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416, czyli przybliżenie pi z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Dziś nie można stwierdzić czy był to zadziwiający przypadek, czy wynik geniuszu nieznanych nam z imienia uczonych.

14 marca, w Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć, zgromadziła na bulwarach wiślanych ponad 600 osób aby wspólnie spróbować ustanowić Rekord Guinessa na najdłuższe rozwinięcie liczby Pi! Przy okazji podsumowana została ubiegłoroczna edycja programu grantowego mPotęga w której brali udział uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły  w Błażowej, którzy stworzyli Matematyczny Escape Room – pokój zagadek matematycznych, po rozwiązaniu których uzyskujemy szyfr do sejfu z nagrodą. W ostatnim czasie w tej kategorii uznane zostały jedynie dwie próby: w 2016 r. w Omanie 259 uczniów ustawiło się na szkolnym stadionie, a w 2017 r. nowy rekord ustanowiło 520 mieszkańców włoskiego miasteczka Todi. Organizatorzy mieli zatem wysoko zawieszoną poprzeczkę ale stanęli na wysokości zadania i z pomocą armii wolontariuszy (rzeszowskich studentów programu PROJEKTOR – wolontariat studencki) udało się ustawić ponad 600 osób, którzy trzymali karteczki z kolejnymi liczbami rozwinięcia dziesiętnego. Cała dokumentacja tego wydarzenia trafi teraz do specjalnej komisji, która sprawdzi czy został on przeprowadzony zgodnie ze standardami i wytycznymi Guinness World Records. Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie i nasi uczniowie trafią do tej słynnej księgi.

Dla naszych uczniów była to ponadto okazja do odwiedzenia Stolicy oraz zabawy w Centrum Nauki Kopernik. 

Program mPotęga jest finansowany przez Fundację mBanku.

Monika Kozdraś-Grzesik