Home » Bez kategorii » PÓŁKOLONIA LETNIA – CZAS ODPOCZYNKU I ZABAWY

PÓŁKOLONIA LETNIA – CZAS ODPOCZYNKU I ZABAWY

Tuż po zakończeniu roku szkolnego w dniach od 26 do 30 czerwca 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Anny Jenke w Błażowej została zorganizowana półkolonia letnia. Wzięło w niej udział 59 uczniów z terenu Gminy Błażowa oraz spoza niej w wieku 6 – 12 lat – łącznie 5 grup.

Tegoroczny program letniej półkolonii był bardzo różnorodny i dostosowany do dzieci w młodszym wieku. W pierwszym dniu po przywitaniu kolonistów przez Danutę Bator – kierownika półkolonii, uczestnicy zostali podzieleni na grupy i oddani pod opiekę wychowawców. W tym dniu wszyscy mieli okazję poznać się podczas zajęć wyjazdowych na Krytej Pływalni Otylia w Strzyżowie. Na miejscu czekali na kolonistów instruktorzy, którzy prowadzili zajęcia dla trzech grup jednocześnie. Był czas na zabawę w wodzie, zjazdy na zjeżdżalni wodnej oraz na naukę pływania pod okiem instruktorów. Oprócz korzyści zdrowotnych, czas spędzony w wodzie w tak upalny dzień, przyniósł wiele radości i pozytywnych wrażeń. Następnie korzystając z pięknej pogody spacerem przeszliśmy do kina „Strzyżów” na seans Mała Syrenka. Film opowiadał o tytułowej syrenie Arielce, która pragnęła dostać się na powierzchnię do świata ludzi, aby spotkać księcia Eryka, którego bohaterka uratowała po katastrofie statku. W tym celu Arielka zawarła układ z morską czarownicą Urszulą. W zamian za swój głos i ogon dostała ludzkie nogi. Jednak wkrótce okazało się, że ta umowa przyniosła ze sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Po basenowym wysiłku i filmowych emocjach udaliśmy się do Czudca, gdzie w Karczmie Chłopskiej zjedliśmy pyszny obiad. W planie dnia były jeszcze odwiedziny w Zagrodzie Alpaka Team w Nosówce, ale nie udało nam się tam dotrzeć. Mamy nadzieję, że tę wizytę zrealizujemy w przyszłym roku. Po powrocie do Błażowej udaliśmy się na pyszne lody do Lodowej Pokusy, gdzie na dzieci czekali już rodzice.

Drugi dzień półkolonii również należał do bardzo udanych, ponieważ w tym dniu odbyła się Olimpiada Sportowa. Zorganizowana została w dwóch częściach: pierwsza sprawdzała przede wszystkim sprawność fizyczną dzieci podczas przeciągania liny czy wyścigów. Następnie po krótkim odpoczynku i obiedzie, odbyła się druga część, gdzie dzieci grały w piłkę nożną i cztery ognie. Poszczególne grupy rywalizowały ze sobą w wyścigach i grach zespołowych pod okiem nauczycieli – Małgorzaty Wróbel, Teresy Gołdy, Wojciecha Kruczka, Jurka Farasia, Michała Karnasa, wychowawców oraz wolontariuszy. Emocje sięgały zenitu podczas wyścigów, rozgrywek w piłkę nożną oraz w cztery ognie. Wszyscy koloniści spisali się na medal! Po sportowych emocjach przyszedł czas na podsumowanie rozgrywek. Na dzieci czekały nagrody i dla każdego coś słodkiego. Koloniści szczęśliwi i dumni ze wspólnej rywalizacji udali się na krótki odpoczynek, po którym odbyły się zajęcia w grupach. Każdy chciał zdążyć wykonać wspólny plakat, wybrać nazwę oraz okrzyk.  Na koniec dnia odbyły się super zajęcia muzyczno-ruchowe z Bum Bum Rurkami poprowadzone przez panią Sabinę Woźniak. To był kolejny dzień pełen wrażeń i emocji.

Środa 28 czerwca to trzeci dzień kolonijnej przygody, który okazał się kolejnym dniem pełnym niespodzianek. Wcześnie rano uczestnicy wypoczynku wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła. Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu i nowoczesnej placówki muzealnej. W skansenie na zwiedzających czeka 8 ha powierzchni zrekonstruowanego grodziska i parku archeologicznego. Wśród odtworzonych obiektów zobaczyć można 9 odcinków wałów obronnych o łącznej długości 150 m, kilka chat słowiańskich i kultury Otomani oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Zwiedzając multimedialną ekspozycję można odbyć błyskawiczną podróż w czasie, gdzie jeden krok to kilkaset, a czasem nawet tysiąc lat. Niemal słychać odgłosy rozmów, śpiewów, czy codziennej krzątaniny w gospodarstwach domowych. Przy rekonstrukcji chat wykorzystywano niemal wyłącznie oryginalne metody rzemiosła sprzed wieków. Ciekawostką jest, że stolarzom budującym domy nie pozwolono używać piły, dlatego musieli wbijać kliny w pień drzewa, aby uzyskać ogromne deski do budowy obiektów. Dzięki temu skansen to autentyczna rekonstrukcja budząca podziw gości z kraju i zagranicy. W skład skansenu wchodzi także pawilon wystawowy z muzealną ekspozycją, salą konferencyjną, multimedialną salą lekcyjną dla uczniów oraz salą małego odkrywcy dla najmłodszych przedszkolaków. Nie lada atrakcją jest 44-metrowa platforma widokowa, z dwoma poziomami obserwacyjnymi dla turystów na wysokości 19,8 i 33 metrów. Wejście na platformę stanowi integralną część zwiedzania Skansenu, co umożliwia turystom całościowe spojrzenie na Karpacką Troję i daje szansę podziwiać monumentalność grodziska i geniusz inżynieryjny naszych przodków.  Nasi koloniści wraz z przewodnikami zwiedzili cały obiekt. Cykl zwiedzania obejmował projekcję filmu Trzcinica Karpacka Troja i zwiedzanie wystawy, po której opuściliśmy pawilon wystawowy i wyszliśmy na zewnątrz. Dalej mogliśmy oglądać park archeologiczny z rekonstrukcjami dwóch osad, a następnie zdobywaliśmy grodzisko. Niektórzy odważyli się wejście na platformę widokową. Jej wysokość sięga ponad 40 m. W tym dniu mieliśmy również przyjemność uczestniczyć w rozmaitych warsztatach: wyrabianie naczyń z gliny, wykonywanie lalek oraz malowanie ornamentów na torbach. Po zajęciach zjedliśmy pyszne pierogi i ruszyliśmy w drogę powrotną. Każdy uczestnik wracał do domu z własnoręcznie wykonanym upominkiem – laleczką, pięknymi naczyniami albo ozdobioną ornamentami torbą.

Czwarty dzień półkolonii spędziliśmy w szkole usprawniając nasze umiejętności intelektualne. Bezpośrednio po śniadaniu rozpoczęliśmy bardzo różnorodne zajęcia warsztatowe. Budowanie modeli z klocków LEGO, robotyka, kodowanie na macie, doświadczenia chemiczne i fizyczne, łamigłówki matematyczne, zajęcia muzyczno-teatralne, szachy – to zajęcia w jakich uczestniczyli koloniści. Cały dzień był wypełniony działaniami, w które dzieci były bardzo zaangażowane. Budowanie modeli robotów, a następnie zorganizowanie wyścigów wzbudziło wiele emocji i radości. Kodowanie na macie i układanie kubeczków, nietypowe doświadczenia z fizyki i chemii, zajęcia z klockami LEGO, łamigłówki matematyczne oraz turniej szachowy SZACH-MAT – cieszyły się również dużym zainteresowaniem. Całość dopełniły zajęcia na których doskonaliliśmy śpiewanie piosenek kolonijnych. Zajęcia z kolonistami w tym dniu poprowadzili: Klaudia Wapińska, Rita Paściak, Anna Sajdyk, Katarzyna Jurkiewicz, Grzegorz Kruczek, Magdalena Wyskiel, Sabina Woźniak, Marcin Dobrzański. Wychowawców w opiece wspomagali: Wioleta Bielec, Anna Stanio oraz wolontariusze – Wiktoria Domin, Dominika Domin, Joanna Gromek, Wiktoria Kulasa, Mateusz Jamróz. Dzięki różnorodności zajęć nie zdążyliśmy zauważyć, kiedy nadszedł czas powrotu do domu.

Piątek to ostatni dzień wakacyjnej przygody, który upłynął nam na wspaniałej zabawie. Jak co dzień zaczęliśmy od przywitania się i zjedzenia wspólnego śniadania. Pełni energii udaliśmy się na halę sportową, gdzie czekały na dzieci niespodzianki w postaci dwóch dużych zjeżdżalni i animatorów prowadzących zabawy. Panie angażowały wszystkich do wesołej zabawy przy muzyce, malowały tatuaże, natomiast wychowawczynie i wolontariuszki zaplatały dziewczynkom kolorowe warkoczyki. Było mnóstwo zabawy, śmiechu i radości – nie było czasu, aby się nudzić. Na zakończenie animacji dzieci łapały giga- bańki na boisku szkolnym. Po obiedzie przyszedł czas na podsumowania i prezentacje grup. Na spotkaniu wspólnie śpiewaliśmy kolonijne piosenki, prezentowaliśmy grupowe plakaty – logo, okrzyki i nazwy grup.  Kierownik półkolonii Danuta Bator ogłosiła wyniki konkursu na "Wzorowego kolonistę", który trwał od pierwszego dnia kolonii. Wybrano również najsympatyczniejszych kolonistów, wręczono nagrody i zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcia. Oprócz nagród dla wyróżnionych dzieci wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, które będą ich zachęcać do aktywnego spędzania czasu na wakacjach (skakanki, piłeczki, rzutki, notesiki, zestawy do gier i zabaw). Miłą niespodzianką dla kolonistów była wizyta burmistrza Błażowej Pana Jerzego Kocoja, który uczestniczył w podsumowaniu półkolonii i przekazał uczestnikom słodkości.  Wszystkim dzieciom towarzyszył uśmiech na twarzach, ale jednocześnie myśl, że wszystko co dobre, szybko się kończy – ale pozostają miłe wspomnienia.

Organizacja półkolonii nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie i otwarte serca wspaniałych nauczycieli. Dzięki nim ten czas był miło spędzony, atrakcyjny dla dzieci i bezpieczny. Kadrę półkolonii stanowili nauczyciele Zespołu Szkół w Błażowej i szkół podstawowych z terenu gminy: Danuta Bator, Maria Kruczek (kierownik półkolonii), Agata Kuśnierz, Alicja Kurasz, Katarzyna Jurkiewicz, Klaudia Wapińska, Gabriela Rybka (wychowawcy), Sabina Woźniak – wychowawca, animator muzyczny. Ciekawe zajęcia dla uczniów prowadzili nauczyciele: Sabina Woźniak, Grzegorz Kruczek, Magdalena Wyskiel, Anna Sajdyk, Małgorzata Wróbel, Teresa Gołda, Jurek Faraś, Wojciech Kruczek, Marcin Dobrzański, Rita Paściak, Klaudia Wapińska, Katarzyna Jurkiewicz. Opiekę nad uczniami pełnili również: Ligia Pieróg, Wioleta Bielec, Anna Stanio, Marta Wojtas, Magdalena Bartyńska, Monika Kotowicz, Marzena Brudz. W opiekę i prowadzenie zajęć zaangażowani byli wolontariusze – Dominika Domin, Wiktoria Domin, Joanna Gromek, Wiktoria Kulasa, Michał Jamróz – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

Kierownik półkolonii Danuta Bator wraz z wychowawcami