Home » Bez kategorii » BŁAŻOWSKIE KOLĘDOWANIE Z TRZEMA KRÓLAMI

BŁAŻOWSKIE KOLĘDOWANIE Z TRZEMA KRÓLAMI

„Śpiewajmy kolędy, żeby serca nasze odtajały,
żeby stały się bardziej wrażliwe na wszystko, co wokół nas…”

Kolędowanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, które w trudnym dla nas wszystkich świecie współczesnym staje się potrzebą serca. Jak się obecnie okazuje jest ono tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie w wielu polskich domach. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek to dobra okazja do bycia razem, do nawiązywania i pogłębiania relacji, a także do zaprezentowania swojego talentu muzycznego w gronie rodzinnym. Wiele rodzin pomimo braku możliwości zorganizowania świątecznych spotkań rodzinnych kultywuje tę tradycję. Obecnie ogromne możliwości wokalne i instrumentalne daje dzieciom szkoła muzyczna, dzięki której zdobywają umiejętność gry na instrumencie i rozwijają swoje talenty wokalne. Dodatkową motywacją są również apele, akademie i uroczystości szkolne, na których uczniowie recytują, tańczą, śpiewają prezentując swoje umiejętności.

Podobnie było 6 stycznia 2024 r. W tym dniu po raz drugi w uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele Parafialnym p w. Św. Marcina w Błażowej odbyło się „Błażowskie Kolędowanie z Trzema Królami”. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Zespół Szkół w Błażowej zgromadziło  na wspólnym śpiewaniu kolęd przy błażowskiej szopce całe rodziny. Koncert rozpoczął się od dźwięków „Fanfary” zagranej na trąbce przez Lucjana Batora. Melodia poprzedziła powitanie Orszaku Trzech Króli przybyłych oddać pokłon Jezusowi. Następnie chór uczniów klas 1-3 zaśpiewał piękną pastorałkę „Grajmy Panu, grajmy śpiewajmy”.  Podczas koncertu usłyszeliśmy kolędy i pastorałki z życzeniami w wykonaniu przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej i młodzieży licealnej. Pięknie wybrzmiały znane kolędy „Cicha noc”, „Gdy śliczna Panna”, „Józefie, stajenki nie szukaj”, „Bosy pastuszek” często śpiewane w okresie bożonarodzeniowym, jak i nowe mniej znane piosenki i pastorałki – „Okno w chmurach”, „Podniebna rozmowa”, „ Kołysanka matki brzemiennej”. Uczennice klasy 1b i 2ab wykonały „Anielskie tańce” dla Jezuska. Stworzyło to nie tylko wzniosłą, ale też pełną ciepła i radości atmosferę. Gościnnie wystąpili Jadwiga i Wojciech Kruczek z dziećmi oraz Dariusz Szmist z córką Kornelią, którzy rodzinnie zaśpiewali pastorałki „Zadumany cały świat” i „Lulejże mi, lulej”.  Punktem kulminacyjnym koncertu było wspólne wykonanie kolęd „Przybieżeli do Betlejem” i "Złota Jerozolima i biedne Betlejem” przez gości, nauczycieli, pracowników Zespołu Szkół w Błażowej oraz wszystkich zebranych w kościele.

Cieszymy się z propagowania przez naszych nauczycieli tradycji świątecznych. Takie wspólne śpiewanie kolęd jest oznaką radości, bliskości i poczucia wspólnoty oraz przykładem, jak można wspólnie spędzać czas i jednocześnie łączyć pokolenia. Dziękujemy za tak liczny udział w kolędowaniu.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, Dziekan Dekanatu Błażowskiego Jacek Rawski, Prezes GSHP w Błażowej Daniel Wolski, Radna Rady Miejskiej Elżbieta Pęcka. Słodkości dla wykonawców ufundowali: Prezes GSHP w Błażowej Daniel Wolski, Radna Rady Miejskiej  Elżbieta Pęcka.

« 2 z 2 »