Home » Bez kategorii » Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi przebiegał w tym roku w Szkole Podstawowej w Błażowej nieco inaczej niż dotychczas. Zamiast tradycyjnego apelu odbyły się zajęcia praktyczne. Inicjatorką takiej formy obchodów Dnia Ziemi była pani Magdalena Wolanin. Zajęcia prowadzone były przez członków Stowarzyszenia Ekoskop – p. Katarzynę Ruszałę, prezes stowarzyszenia,  a także Macieja Kunysza i Mirosława Ruszałę. Towarzyszyło im dwoje wolontariuszy z Hiszpanii i Gruzji. Spotkanie odbywało się w trzech grupach – dla uczniów klas I – III, IV – V, VI – VII.

Celem zajęć było dostarczenie uczniom wiadomości z zakresu ekologii i kształtowanie postaw proekologicznych, zwrócenie uwagi na konieczność segregacji  odpadów i zachowania czystości Ziemi. Prowadzący zorganizowali kilka stanowisk, przy których dzieci i młodzież przez kilkanaście minut pracowały, by potem zmienić swoje miejsce i uczestniczyć w każdej grupie zajęć. Zorganizowano m.in.:

– zajęcia z mikroskopem – oglądanie małych okazów owadów

– „łowienie” i segregacja różnych typów odpadów

– układanie puzzli związanych z segregacją odpadów i ekologią

– ekspozycja zakonserwowanych motyli i żywych karaczanów.

Taka praca – zabawy i aktywności bardzo spodobała się uczniom. Szczególnie zainteresowana zajęciami była klasa IV c. Uczniowie tej klasy nie tylko uczestniczyli w zajęciach swojej grupy, ale poprosili o możliwość uczestniczenia w pracy z kolejną grupą. Również po swoich lekcjach przyszli po raz trzeci, by jeszcze raz przyjrzeć się, dotknąć karaczany. Zwierzątka te u jednych uczniów wzbudzające wstręt – dla uczniów tej klasy okazały się wielką atrakcją.

Danuta Malinowska